پايگاه خبري و تحليلي پايگاه خبري و تحليلي .

پايگاه خبري و تحليلي

جمهوري اسلامي: اين خطر وجود دارد كه مردم باديدن رديف‌هاي اعتباري حوزه در بودجه كمك خود را به حوزه قطع كنند

به گزارش اقتصادنيوز در منتخب از اين يادداشت آمده است:يك نمونه از حركت‌هاي مخفي در بودجه، سازمانهاي پرتعدادي ميباشند كه در حوزه‌هاي علميه در سال‌هاي آنگاه از انقلاب اسلامي راز برآورده‌اند و هر مورد يا اين كه رديف دارا هستند و يا اين كه زيرمجموعه رديف‌هاي ديگر هستند . چه بسا وجود اين نهادهاي فرهنگي، آموزشي و پژوهشي حتمي باشد ولي نكته داراي اهميت اينست كه حوزه‌هاي علميه با تمام اجزاء و زيرمجموعه‌هايشان نبايد به دولت وابسته باشند .

 

مرجع اخبار رسمي

پايگاه خبري و تحليلي

 

تاكيد مكرر امام ‌خميني و مراجع تقليد بر ضرورت استقلال حوزه‌هاي علميه به همين نكته نظر دارد . ترديدي نمي‌باشد كه حوزه علميه و ارگانهاي مرتبط با آن صرفا در صورتي مي‌توانند استقلال خود را مراقبت نمايند كه با بودجه خودشان كه داوطلبانه توسط مردم تامين مي‌شود ارتزاق كنند و ميزان دارايي دولتي، آن ها را وابسته، تابع و قابل انعطاف و تغيير‌و تحول در برابر سياست‌هاي دولت و حاكميت توشه مي آورد و اين خطر بزرگي براي رجال آئين مي‌باشد .خطر بزرگ‌تر اينست كه با متعلق شدن حوزه‌هاي علميه به بودجه‌هاي دولتي، ارتباط مردم با حوزه‌ها به‌تدريج قطع ميشود و روزي فرا خواهد رسيد كه مردمان احساس ميكنند ضرورتي ندارد به حوزه‌هاي علميه و نهاد هاي شرعي كمك مالي نمايند . در چنان وضعيتي حامي مردمي هزارساله حوزه‌هاي علميه از ميان مي رود و نهاد مهمي كه در ارتفاع قرن ها به دليل ارتباط تنگاتنگ با مردمان توانست غيروابسته بماند و صراط بدون واسطه آئين را طي كند و آن را به نسل‌هاي بعدي منتقل نمايد و با توكل بر استقلال خود توانست با قدرت‌هاي ظالم و حاكميت‌هاي طاغي رويارويي كند، فلسفه وجودي خويش را از دست مي‌دهد . هم‌اكنون اگرچه ممكن است افراد و نهادهايي در حوزه‌هاي علميه از اينكه از پستان دولت و حاكميت ارتزاق مي‌نمايند خشنود باشند اما اگر آينده‌نگر باشند و به پشتوانه هزارساله خود نگاه كنند، به اين نتيجه خواهند رسيد كه رويه صحت را در پيش نگرفته‌اند و هرچه اين راه را بيشتر ادامه دهند بخش اعظم به خود و نهاد هاي فقاهتي لطمه وارد خواهند كرد . 
اين روزنامه در ادامه نوشت:در بيرون از حوزه‌هاي علميه نيز شركت ها و نهادهايي وجود دارا هستند كه يا اين كه ضرورتي براي ادامه كار آنان نميباشد و يا اين كه ميتوانند بودجه‌هاي فعلي را به نصف يا كمتر از نصف تقليل دهند تا با اين صرفه‌جويي‌ها مشكل ها عمومي، مساله معيشتي و نيازهاي فوري و اضطراري جامعه حل شود . حادثه‌ آتش‌سوزي در يك مدرسه زاهدان و جان شكست دادن چهار دانش‌آموز در آن حادثه، در آستانه ارائه ميزان دارايي كل مملكت به مجلس اين هشدار را مي بايست با خويش داشته باشد كه دولت و نمايندگان مجلس قبول كنند كه اختصاص بودجه به اكثري از موارد غيرضروري در شرايطي كه بسياري از دبستان‌ها فاقد تجهيزات نخستين ميباشند و حتي در اكثري از نقاط محروم مكتب و كلاس وجود ندارد، يك گناه نابخشودني مي باشد .نمايندگان مجلس، از فرصتي كه دارا‌هستند براي دوري از حركت‌هاي پنهان در ميزان دارايي استعمال نمايند و قدم اول را براي شفاف‌سازي بردارند و اثبات نمايند كه نمايندگان واقعي مردم ميباشند . 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ دى ۱۳۹۷ساعت: ۰۸:۵۴:۰۹ توسط:پايشگر نيوز موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :